דף הבית >> מאמרים בעולם >> מה באמת קרה בפגישה בין אובמה וטראמפ? ניתוח התקשורת הבלתי מילולית

מה באמת קרה בפגישה בין אובמה וטראמפ? ניתוח התקשורת הבלתי מילולית

3.5.17
הנשיא היוצא אובמה והנשיא הנבחר טראמפ נפגשו לתחילת הליך חפיפה, והפגינו גישה הדדית חיובית ומכבדת. ניתוח שפת הגוף של השניים מעלה, כי מצב פני הדברים מורכב יותר מכפי שניסו השניים להפגין
 
הנשיא היוצא והנשיא הנבחר של ארה"ב קיימו ביניהם פגישת חפיפה ראשונה, בסמוך לאחר בחירתו של דונלד טראמפ לכהן כנשיא ארה"ב (10/11/2016). בסיום הפגישה קיימו השניים מסיבת עיתונאים, שבמהלכה ניסו השניים, במיוחד הנשיא היוצא אובמה, להציג גישה חיובית ומכבדת וקשר תקין ביניהם, לצורך העברת הנשיאות.

האם באמת הפגישה עברה באופן תקין? האם באמת נוצר בין השניים קשר שיאפשר ביצוע העברה מסודרת ותקינה של הנשיאות? ניתוח התקשורת המילולית והבלתי מילולית של השניים במסיבת העיתונאים מעלה תמונה מורכבת:

מצד אחד, השניים דיברו באופן מכבד וחיובי, תנועותיהם במסיבת העיתונאים היו, לרוב, עדינות ומעגליות (בניגוד לתנועות חדות וזוויתיות) המעידות, אכן, על רצון לקדם העברת תפקיד באופן תקין למדי, ולא להיגרר למאבקיהם והכפשותיהם ההדדיות טרם הבחירות. אולם, מצד שני, אצל השניים ניכרו גם סימנים המעידים על מגמה הפוכה: 
במהלך דבריו (תמונות מס' 3 ו- 4 המובאות לעיל), הפנה אובמה רבות את גב שתי ידיו (בניגוד לכפות הידיים) כלפי טראמפ, מחוות המצביעות על חוסר נוחות מעצם הימצאותו של טראמפ לידו, התנשאות מעליו, ומאבק בו.

במקביל, במהלך דברי אובמה, הביט טראמפ ממושכות ברצפה, תוך כיווץ שרירי פניו וסגירת מרכז לשון גופו באמצעות ידיו. מחוות אלו מעידות על תחושת ניכור ומאבק פנימי בין ההיגיון לרגש שלו באשר לדרך פעולתו במערכת יחסיו עם אובמה. טראמפ, ככל הנראה, חש כי הוא במצב של הזדקקות לאובמה, וכי עתה עליו לנקוט כלפיו במשנה זהירות. 
בעת שאובמה העביר לטראמפ את רשות הדיבור (תמונה מס' 5), ביצע אובמה "מיקרו תנועה" (תנועה שמשכה קצר ביותר) כאשר הביט לרצפה במשך כמה שברירי שנייה. משמעותה של מיקרו תנועה זו הנה: "בלית ברירה אני מעביר לך את רשות הדיבור, למרות שאינני מעוניין לראות אותך או לשמוע אותך". 
לחיצת הידיים בין השניים (תמונות מס' 6-9) הפגינה שוב את הנאמר לעיל: שרירי פניהם וצוואריהם המכווצים והנוקשים של השניים, מבע פניהם המכורכם, שפתיהם הלחוצות והחתומות, גופו המתוח והנוקשה של אובמה וידו השמאלית המתוחה (היד שלא לחצה את ידו של טראמפ; קשה יותר להסוות מתח ביד הבלתי-פעילה ברגע נתון) מעידים על מתח ויריבות בין השניים – בעיקר של אובמה כלפי טראמפ. 
הדינמיקה המורכבת המתוארת לעיל השתקפה גם במישור המילולי של התקשורת (הסאב טקסט המילולי): אובמה, המדבר לרוב באופן שוטף וזורם, השתהה בין המילים "הנשיא הנבחר" ל"טראמפ", תוך שפניו מכורכמות. השתהות זו משקפת כנראה את הקושי שחש אובמה נוכח המחשבה שטראמפ הוא זה שייכנס לבית הלבן בעוד זמן קצר.

השתהות נוספת אירעה לאובמה טרם שהגה את המשפט: "אנו רוצים לעשות כל שביכולתנו... לעזור לך להצליח, כי אם תצליח – אז המדינה מצליחה". גם כאן, השתהות זו מלמדת ככל הנראה על רצונו וכוונתו המעורבים של אובמה באשר לאיכות החפיפה שבכוונתו לבצע, ובאשר להצלחתו המקווה של טראמפ כנשיא.

אובמה, כך נראה, בעיקר באופן בלתי מילולי, העצים בפגישתו את חששותיו של טראמפ, והעביר לו תחושה שסיכוייו של טראמפ להצליח בתפקיד הם נמוכים, כיוון שטראמפ חסר הבנה, כישורים וניסיון ההכרחיים לתפקיד כה מאתגר, וכי בעיני אובמה, טראמפ אף אינו ראוי לכהן בתפקיד הרם. בהתאם לכך, בעת ביקורו של אובמה בגרמניה ביום 17 בנובמבר, ויתר אובמה על ההזדמנות להרגיע את הרוחות הסוערות בארה"ב לאחר בחירתו של טראמפ ואמר: "אני לא מתכוון להמליץ לכל מי שמחזיק בדעה נחרצת לגבי סוגיה כזו או אחרת לשתוק." אמירה זו מהווה ניסיון להצית ולחזק את תבערת הרוחות הסוערות של אזרחי ארה"ב המתנגדים לטראמפ, והיא מהווה המשך ישיר של עוינותו של אובמה כלפי טראמפ, כפי שתוארה לעיל.

טראמפ, מצדו, לא הביט בפניו של אובמה בפעם הראשונה שהודה לו על קיום הפגישה, משמע, טראמפ לא חש שביעות רצון ונוחות אמיתיות מהפגישה; וכן, בתחילת דבריו, ייחד טראמפ כמה משפטים – ארוכים למדי ומסורבלים – על כמות הזמן שהשניים נפגשו. משפטים מיותרים אלו משקפים, שטראמפ חש חוסר נוחות מתוכן פגישתו עם אובמה, ושלפיכך הוא העדיף באופן טבעי להתמקד בעצם קיום הפגישה ובמשכה, ולא בתוכנה ובמשמעויותיה, שגרמו לו תחושת אי נוחות.

טראמפ, כך נראה, חש לחץ מגודל האתגר שמציב לו תפקידו החדש, שאליו ייכנס בעוד פחות מחודשיים, ולפיכך הוא חש גם תלות באובמה. לחץ ותלות אלו התבטאו במסיבת העיתונאים באמירות של טראמפ: "זה היה כבוד גדול עבורי להיפגש עמך", "...אני מעוניין להיפגש עמו פעמים רבות רבות בעתיד", ו- "... (אובמה, ח"א) הוא איש מאוד מאוד טוב". הסופרלטיבים והחזרות המוגזמות על המילים "רבות-רבות" ו"מאוד-מאוד" מדגישות את רמות הלחץ והתלות הגבוהות שחש טראמפ כלפי אובמה, ואלו אף מתעצמות בהינתן שפת גופו העוינת בחלקה של טראמפ כלפי אובמה.

לסיכום, כיצד תיראה החפיפה ביניהם? נראה שאובמה העביר לטראמפ את המסר, כי יסייע לו ככל הנדרש בצדדים הרשמיים, הטכניים והמנהליים של התפקיד, אולם, לא כן בצדדים הלא רשמיים של התפקיד: הוא לא יתן לו הדרכה לא-רשמית, ולא ייעץ לו באופן אישי-דיסקרטי. להדרכה וייעוץ כאלו משמעות רבה עבור אדם חסר ניסיון פוליטי, מדיני, ציבורי וביורוקרטי-ממשלי, המתמנה לתפקיד נשיא ארה"ב – מנהיג העולם החופשי – כדונלד טראמפ. אובמה, ככל הנראה, מעוניין לראות את טראמפ נכשל בתפקידו כנשיא ארה"ב ומסולק ממנו בהקדם ובבושת פנים, הן בשל סלידתו וחששו של אובמה מאופיו, מדעותיו ומכישוריו של טראמפ, והן בשל ביקורותיו החריפות של טראמפ את אובמה במהלך מסע הבחירות, ואמירתו: "הנשיא אובמה ייזכר כנשיא הכי גרוע אולי בתולדות המדינה שלנו". 
תמונה מס' 4: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
תמונה מס' 2: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
תמונה מס'3: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
תמונה מס' 5: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
תמונה מס' 7: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
בתמונה מס' 1 (תמונה שנייה בדף המקושר מאתר The Sun; צילום: AP) ובתמונה 2 המובאת משמאל, נראים השניים כשהם יושבים, כשמרכז לשון גופם מכוון כמעט אך ורק כלפי העיתונאים וכמעט שלא פנו האחד כלפי האחר, וכאשר הם לא דיברו, הם סגרו את מרכז לשון גופם באמצעות ידיהם. בנוסף, כשהם לא דיברו, כפות ידיהם יצרו צורות זוויתיות. כל אלו מעידים על מצב של תקשורת בעייתית, ניכור, עוינות ויריבות.

בנוסף, אובמה אף הפגין מחוות כף יד חופנת כף יד/אגרוף, שמשמעותה מאבק וחשש מוסווים. 
תמונה מס' 6: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
תמונה מס' 8: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube
תמונה מס' 9: אובמה וטראמפ. מתוך: YouTube